Jedzenie z widokiem na Śnieżkę

Niech Was nie zmyli ten tytuł. Slow Life to mają ci, co do nich jadą. Magda z Mateuszem gotują i podają jedzenie tak, że do dziś pamiętam tę soczewicę z parmezanem i pesto, prosto z patelni, wniesioną przez bosostopego Mateusza wprost na ten boski stół z piaskowca. Był sierpień, upał taki, że woda w studniach wysychała, spływ pontonem po Bobrze skończył się taszczeniem za sobą pontonu. Staliśmy w wodzie po kostki patrząc na wydrę i zimorodka.

Wrócilismy na obiad do Wlenia, a w zasadzie na jego koniec, pod górkę, na skarpę, gdzie osadzony w zboczu dom i stół zastawiony do wspólnego jedzenia. To tam w sercu Tomasza pierwszy raz zagościła miłość do zielonej soczewicy i brokuła (!!!) w jakimś magicznym, absolutnie pysznym sosie. To tam były warzywa świeże i aromatyczne na śniadanie, chleb pachniał, kawa bulgotała w kawiarce, a wieczorem na tarasie świerszcze i pasikoniki zagłuszały lekturę. Pod stopami Wleń, zapomniany przez ludzi, turystów, a może i Boga, bo kazanie wołało o pomstę do upałem wypalonego nieba. Dookoła Dolny Śląsk i jego tajemnice i wygasłe wulkany.

We wstępie Magda pisze, jak to jest, wyrwać się z Warszawy i zaryzykować taką oto Polną Zdrój. Pisze bez mitologii. Że jak przeliczycie kasę i siły i Wam wyjdzie, że nie – to może jednak nie ryzykujcie? Im się jakoś psychicznie i fizycznie skalkulowało i są, i goszczą, i pasą do dzisiaj. Co gotują, to macie w woluminie. Magda ułożyła jadłospisy pod konkretne imprezy (wesele, sylwester, stypa), bo jak mówi, to komponowanie sprawia jej wielką przyjemność. Jest tu mięcho, ale bez niego też coś znajdziecie. A wspomnienia naszych kubków smakowych mówią, że to bezmięsne, a proste, a pyszne, że hej!

“Slow Life z widokiem na Śnieżkę czyli Polna Zdrój” / Magda Trojanowska & Co / Wydawnictwo Marginesy

Aha, my tam pojechaliśmy takim tropem dziwnym, acz charakterystycznym – logotyp Polnej zrobiła Marianna Sztyma i tak po nitce ilustratorskiej pojechaliśmy na wakacje… No co zrobisz…

IMG_8907

Post mial swoją premierę na FB księgarni Bookowski.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s