Wybetonujemy ci miasto

Wiecie, co to jest wetscape? Coś jak landscape tylko mokry. A pluskowiska? A hydrobotanika? No i dlaczego dzika rzeka jest wielofunkcyjna, a uregulowana niebezpieczna? „Betonoza” wbrew tytułowi stała się dla mnie książką o wodzie. Książka zaczyna się najgorzej – depresyjnym wymienianiem wycinek drzew w miastach, katalogiem zabetonowanych rynków (powrót do świetności, rewitalizacja i kostka bauma), zabijaniem miejskich przestrzeni społecznych.

Potem Mencwel wciąga nas w historie architektoniczne i przyrodnicze, żeby pokazać jak rozwijała się myśl urbanistyczna (jak to kiedyś na architekturze uczono właśnie hydrologii i hydrobotaniki!), co doprowadziło do obecnego, dość opłakanego stanu rzeczy – drzewa do wycinki, suche i gorące miasta z wyspami ciepła (czterdzieści dwa stopnie w cieniu). Właściwie na biegunach mokro-sucho oparta jest narracja dziennikarza. Bo przecież do czego doprowadzi powszechna destrukcja terenów zielonych, dewastacja cieków wodnych? Do śmierci roślin, zwierząt, w końcu – ludzi.

Książka publicystyczna, czyta się doskonale. O Australijczykach, którzy zaczęli pisać listy do swoich drzew, o profesorze Macieju Luniaku, który wierzy, że jeszcze zrozumiemy po co nam parki, drzewa, dzika przyroda. O ludziach, którzy walczą – przegrywają i mogą tylko patrzeć na betonowanie Wąwozu Czarnego w Kazimierzu Dolnym, ale i wygrywają – ocalają drzewa choćby we Włodawie. Jan Mencwel sam jest aktywistą, działa w Towarzystwie Krajoznawczym Krajobraz. Chciałby, żeby dzieci szkolne uczyły się więcej w lasach i parkach, a Polacy pokochali przebywanie na świeżym powietrzu. „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta” była jedną z ważniejszych książek non-fiction, jakie przeczytałam w zeszłym roku. 

Jan Mencwel / Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta / wyd. Krytyka Polityczna

Post powstał dla księgarni Bookowski

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s